červen 2005

30.6. Oheň v Nízkých Tatrách se podařilo zlikvidovat
Lesní požár v Nízkých Tatrách, který vypukl ve středu odpoledne, se ve čtvrtek dopoledne podařilo dostat pod kontrolu a poté i zcela zlikvidovat. Oheň hořel na více než 45 hektarech lesa mezi obcemi Heľpa a Závadka nad Hronom. Živel se rozhořel na území, kde po loňské vichřici leží dosud nevytěžené kalamitní dřevo. "Pomohl nám především zásah dvou vrtulníků a čtyř letadel, které hasily požár ze vzduchu," uvedl operační důstojník hasičského sboru v Brezně Martin Štrba. Nad nepřístupným postiženým územím ve výši 750 metrů nad mořem také začalo pršet. Podle operačního důstojníka hasičského sboru v Brezně Romana Borčina začal dopoledne frontální útok na lokalizaci požáru. Byla využita veškerá technika včetně speciálně upravených letadel Čmelák, která mohou nést asi tisíc litrů vody, a dvou vrtulníků s vaky na vodu. O vážnosti předchozí situace svědčí dřívější prohlášení. "Požár se stále rozšiřuje, hoří už i stromy v pásmu lesa. Naše technika se na místo v nedostupném terénu dostává jen s obtížemi. Nedá se odhadnout, kdy požár dostaneme pod kontrolu," konstatoval Borčin. Plameny šlehaly do výše až 30 metrů. Podle něj se oheň šířil i v důsledku silného větru, který v této části země vanul. Se situací se přímo na místě seznámil ministr a vnitra Vladimír Palko a ministr a životního prostředí Zsolt Simon. Na zasaženém území je nyní expert na zjišťování příčin požárů. Další lesní požár vznikl ve Vysokých Tatrách mezi obcemi Štôla a Vyšné Hágy. Ten se hasičům v noci ze středy na čtvrtek podařilo lokalizovat a dál se nešíří. (www.novinky.cz)

30.6. Vedra v Itálii si vyžádala ke dvaceti životům
Vlna veder v Itálii s teplotami nad 35 stupňů Celsia si vyžádala již ke dvaceti životům. Také ve Francii přibývá obětí horka, a pařížská vláda proto uvolnila 180 miliónů eur (5,5 mld. Kč) k posílení záchranné služby. Ve Španělsku zasáhla vedra kolem 36 stupňů rekreační ostrov Mallorku, zatímco v Bavorsku a v Rakousku řádila krupobití. Po prvních sedmi obětech horka počátkem týdne v Itálii bylo včera podle DPA hlášeno dalších šestnáct úmrtí, zejména starších lidí, kteří žijí sami. Jen v Miláně tak přišlo o život pět důchodců. Poblíž Bolzana hledala turistka (75) záchranu v bazénu, ale její tělo reagovalo kolapsem. V jedné firmě na výrobu motorů v Boloni zastavilo 300 dělníků práci, „protože za vedra není možné dělat“. Podle jiných zdrojů tak protestovali proti tomu, že klimatizaci měli jen úředníci. V Miláně, Pavii a v Boloni, kde běží všechna klimatizační zařízení a větrací systémy, vypadla elektřina. Teploty až 39 stupňů vyvolávají u Francouzů obavy z možného opakování roku 2003, kdy zemřelo 18 tisíc lidí. Ve všech osmi departementech kolem Paříže je vyhlášen třetí ze čtyř možných stupňů poplachu. V metropoli je po pondělní smrti muže (74) hlášeno úmrtí dvou seniorů ve věku 81 a 92 let, další zemřeli v jižní Francii a v Alsasku zahynula na přehřátí v autě dívka. V nemocnici v Corbeil u Paříže naměřili na pokojích 37 stupňů. Bouřka přerušila železniční spojení Rouen-Dieppe, když se po průtrži mračen sesula na koleje okolní půda. U Bordeaux bouře vyřadila zásobování elektřinou pro tisíce lidí, v zálivu Arcachon se ocitli v ohrožení rybáři na mnoha člunech - jeden z mužů zahynul. Ve Španělsku a v Portugalsku panují již týdny největší sucha za posledních 60 let. Kvůli nízkému stavu vody pracují elektrárny na snížený výkon. K tomu se ještě přidal problém dvou jaderných elektráren, které stojí kvůli technickým poruchám. Řeky mezi Barcelonou a Malagou nemají vodu a mnohé regiony omezily její spotřebu. Je to i důsledek dotací EU na rozvoj extenzívního zemědělství, které pohltí tři čtvrtiny pitné vody. Na jihu země hynou olivovníky - dvě zimy je poškodily a sucho zasazuje poslední ránu. Zavlažováno je tam na 350 tisíc hektarů zeleninových a ovocných plantáží - jeden hektar potřebuje ročně osm tisíc kubíků vody, což by stačilo denně pro zásobování 45 tisíc lidí. Těžké škody napáchaly v Rakousku v noci na středu bouře. V Horním Rakousku padaly kroupy velikosti slepičích vajec. Rozbíjely okna, ničily střechy a demolovaly zaparkovaná auta. Ve Štýrském Brucku blesk zranil dvě ženy a kroupy zcela zničily úrodu obilí a zeleniny na rozloze tří tisíc hektarů. U Křemže se rozvodnily potoky, blesky ulámaly stromy a zapálily les. V hornobavorském Traunsteinu krupobití zničilo desítky aut v ulicích. Policie musela dokonce na silnici číslo 20 vyslat sněhové pluhy, protože vysoká vrstva krup na vozovce zastavila provoz. Vichřice lámala stromy, odnášela střechy a přetrhala elektrické vedení. (www.pravo.novinky.cz)

30.6. Průtrže mračen ochromily Belgii a Německo
Průtrže mračen a bouřky napáchaly v noci na čtvrtek značné škody v Německu, zejména na jihu a západě země, ale též v Belgii a Nizozemsku. Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem muselo od 21:01 na tři čtvrtě hodiny přerušit provoz. Většina spojů nabrala dvouhodinové zpoždění. Mohutné přívaly deště poničily také rozměrnou plátěnou střechu na frankfurtském Waldstadionu, kde se hrálo finále Poháru FIFA mezi Brazílií a Argentinou. V Porýní byla zatopena řada sklepů a ulic. Podle prvních odhadů přesáhly jen v Bavorsku škody na majetku milión eur. Ve městech Schwabach a Hersbruck u Norimberku museli záchranáři vyjet více než čtyřistakrát. V Bádensku-Württembersku na jihozápadě země zasáhl blesk továrnu na výrobu papíru a zažehl požár. Průtrže mračen připravily velké problémy i belgickým řidičům. V zácpě na dálnici E19 spojující Brusel s Paříží uvízly na devět hodin tisíce vozů. První dopravní komplikace zaznamenala belgická policie již ve středu po 17. hodině poblíž Monsu, kde voda zalila vozovku. Následně se kolony stojících vozidel natáhly na několik desítek kilometrů. Řada řidičů zanechala auta opuštěná v odstavném pruhu. Belgičtí hasiči odčerpávali vodu ze zaplavené dálnice až do čtvrtečního rána. V Itálii naopak vrcholí vlna veder. Ve čtvrtek se očekává, že teploty vystoupí v Římě na 35 stupňů celsia a v Miláně dokonce na 36 °C. Horka ohrožují zejména starší občany, v posledních dvou týdnech jich kvůli nim zemřelo na dvacet. (www.novinky.cz)

28.6. V Salvadore povodne usmrtili už 33 ľudí
Počet obetí prívalových dažďov a následných záplav a zosuvov pôdy, ktoré postihli stredoamerický štát Salvador, stúpol v utorok na 33, oznámili miestne úrady. Vyše 3000 ľudí museli evakuovať z ich domovov. K najvážnejšiemu incidentu došlo uplynulú nedeľu, keď sa autobus so 40 pasažiermi - členmi futbalového tímu a ich fanúšikmi - zrútil do rieky Cusinahuat v provincii Sonsonate na západe krajiny. Tragédia si vyžiadala 22 mŕtvych, päť ďalších je stále nezvestných. Príčinou nehody boli podľa úradov záplavy. Traja ľudia - žena a jej dve deti - zahynuli v meste Comasagua v provincii La Libertad. Dve z obetí prišli o život pri zosuve pôdy, tretiu stiahla rútiaca sa voda z prívalových dažďov. Desiatky domov sú zničené. Ďalších sedem osôb zahynulo pri zosuvoch bahna v Apanece, v Mejicanos sa utopilo dieťa. Podľa predpovede počasia možno v oblasti očakávať ďalší dážď. Záplavy a zosuvy pôdy sú typické pre Strednú Ameriku počas obdobia dažďov, ktoré trvá od mája do októbra. V máji zasiahol Salvador prvý hurikán tohtoročnej sezóny. (www.spravy.pravda.sk)

27.6. Blesky a kroupy způsobily škody za miliony
Krupobití a vichřice, které za poslední měsíc několikrát zbičovaly Českou republiku, stojí pojišťovny desítky milionů korun. Česká pojišťovna hlásí, že za poslední měsíc zlikvidovala už na šest tisíc škod. Jen za poslední víkend klienti nahlásili dalších 120 pojistných událostí. Podle mluvčího pojišťovny Václava Bálka nelze počítat s tím, že by se na této cifře počet poškozených zastavil. "Očekáváme, že to číslo ještě vzroste, je možné, že až na dvojnásobek," řekl Bálek iDNES. Pojišťovna tak počítá, že za škody, které napáchaly údery blesku a silný vítr, zaplatí desítky milionů korun. Z více než stovky hlášených případů z víkendových bouřek je polovina z Moravy. Případy zatopených sklepů, vyhořelých chat či domů hlásí hlavně lidé z Brněnska, Vyškovska a Olomoucka. Řádění živlů se nevyhnuli v jižních a východních Čechách. Ze šesti tisíc případů uplynulého měsíce jich nejvíc nahlásili klienti z Prahy - celkem 1870. Přes tisícovku hlášení dostala pojišťovna i z východních Čech. (www.quick.idnes.cz)

27.6. Evropu sužují bouřky a vedra
Jihozápad Německa a Švýcarsko postihly v noci na sobotu prudké bouře s krupobitím. V jihozápadním Německu v Balingenu asi čtyřiceti návštěvníkům hardrockového festivalu Bang your head potloukly stany stržené vichřicí. Asi 500 lidí muselo být evakuováno. Nejintenzívnější srážky hlásili meteorologové z MetzingenuNeuhausenu - 45,8 litru na metr. Silné bouře a vichr udeřily také na Švýcarsko. V Interlakenu utrpělo v pátek večer při bouři zranění 15 osob a organizátoři kvůli tomu odvolali jeden z koncertů festivalu Open-Air-Festival Greenfield. Šest lidí podlehlo infarktu ve vlně veder, která už přes týden sužuje Itálii. Jak v neděli uvedl list Corriere della Sera, obětem bylo přes 70 let a žily většinou v severní Itálii, kde teploty už několik dní nespadly pod 33 stupňů Celsia. Neobvyklá tepla způsobil horký vzduch z Afriky. (www.pravo.novinky.cz)

26.6. Vlna veder sužuje Evropu, o víkendu si vyžádala lidské životy
Ani tento víkend nepřinesl vedrem a suchem sužované Evropě úlevu. Vedra napříč kontinentem si vyžádala krutou daň v podobě několika lidských životů a přinesla s sebou také požáry a prudké bouře místy s krupobitím. V Itálii připravilo horko o život šest osob. Podle listu Corriere della Sera zemřeli tito lidé na infarkt z horka. Všem obětem bylo přes 70 let a všechny žily v severní Itálii, kde rtuť teploměru už týden šplhá vysoko nad značku 30 stupňů Celsia. Na vině je horký vzduch, který se nad Itálii dostal z Tuniska a Alžírska. Meteorologové jsou přesvědčeni o tom, že zemi bude sužovat ještě několik dalších dnů. Severní Itálii začíná trápit nedostatek vody. Výše vodní hladiny řeky Pád poklesla na historické minimum a povážlivě klesá hladina Gardského jezera. Nezačne-li brzy pršet, postihne podle odborníků zemědělce zničující neúroda, protože voda na zavlažování může vydržet pouze dva týdny. V souvislosti s přetrvávajícím horkem se objevil také další problém - požáry. Španělští hasiči bojovali s ohnivým živlem ohrožujícím rozsáhlý les poblíž města Martorell na severu země. Ačkoliv nešlo o rozsáhlý požár, kvůli neobvyklému suchu hrozilo vážné nebezpečí, že se plameny rozšíří. Ohnivý kohout hrozí nyní nejen ve Španělsku, ale i v Portugalsku, protože v obou zemích panují největší sucha za posledních 60 let. Prudké bouře naopak postihly některé části Rakouska. Podle agentury APA ve Vorarlbersku spadl na minibus s osmi mladými Američany vyvrácený strom, nikomu se ale naštěstí nic nestalo. V horské oblasti Pinzgau v Salcbursku a v Severních Tyrolích způsobily přívaly deště místní záplavy a uvolňovaly laviny bahna. V noci na sobotu utrpělo při prudkých bouřích, místy provázených krupobitím v jihozápadním Německu lehké zranění několik desítek lidí. V okolí měst Stuttgart a Tübingen voda zaplavila ulice a sklepy a obyvatelé se ocitli bez elektřiny. Několik stovek dobrovolníků Červeného kříže přispěchalo na pomoc tisícům návštěvníků festivalu Bang your head v německém Balingenu poté, co bouře strhla stanový tábor. Stany unášené vichrem podle policie lehce zranily asi 40 osob. Silné bouře a vichr postihly také Švýcarsko. Ve městě Interlaken utrpělo v pátek večer při bouři zranění 15 osob a organizátoři kvůli tomu odvolali jeden z koncertů festivalu Open- Air-Festival Greenfield. V kantonu Graubünden podle švýcarského rozhlasu zavalila lavina bahna jednu silnici. V západním Švýcarsku je řada silničních úseků zablokována kvůli škodám, které způsobil vítr. (www.ceskenoviny.cz)

26.6. Včerejší bouřky nad Čechami - smrt po zásahu bleskem
Smrt člověka a značné škody způsobily i bouře, které se v sobotu a v noci na dnešek přehnaly nad územím České republiky. Po zásahu bleskem zahynul na golfovém hřišti u Benešova 45letý cizinec. Blesky také zapálily několik domů v Jihomoravském kraji a na Olomoucku. Na rozdíl od blesků nebyla sobotní bouře na jihu Moravy příliš vydatná na déšť. Pouze hmotné škody pak způsobily blesky i v jiných oblastech země. V Libereckém kraji zavinil hustý déšť zvýšený počet dopravních nehod. Všechny havárie se však obešly bez zranění, která by ohrožovala život cestujících. (www.ceskenoviny.cz)

25.6. Jih Evropy trpí požáry, Francii bičovaly lijáky
Úmorná vedra, lesní požáry, nedostatek pitné vody ale i bouřky a záplavy sužují v těchto dnech evropský kontinent, zejména jeho jižní část. Úplně jiné problémy pak měla včera část britských ostrovů. Nepřízeň počasí zasáhla i start letního hudebního festivalu Glastonbury na jihozápadě Anglie, kam se sjíždí na sto tisíc účastníků. Ti zažili nejen hromy a blesky, ale i průtrž mračen, jež terén místy měnila v bahniště. První koncert musel být kvůli přívalovému dešti, bahnu a problémům s elektřinou a technikou o několik hodin odložen. „Vy jste mokří, my jsme mokří, tak se dáme do toho,“ zvolal posléze do nadšeného potlesku frontman kapely The Undertones, jež si do první série provokativně zařadila píseň Here comes the Summer (Léto přichází). Velmi horké počasí panující zatím ve Francii ve čtvrtek přerušily prudké lijáky a vichřice. Týž den v podvečer byl na víc než hodinu přerušen provoz na pařížském letišti v Roissy. Postiženo bylo i letiště v Orly a přívaly vody narušily provoz také dvou linek pařížského metra. Hasiči pumpovali vodu ze zatopených sklepů a odstraňovali vyvrácené stromy. Zasaženo bylo i okolí metropole, například ve Versailles zaznamenali hasiči na 300 žádostí o pomoc. Včera se ale do země galského kohouta opět vrátilo vedro hrozící katastrofou v zásobování vodou, pokud bude pokračovat. Úřady již vyzvaly obyvatelstvo k úsporným opatřením. V 28 departementech jsou dodávky vody již regulovány. Podobná je situace v severní Itálii, kde si zemědělci delší dobu stěžují na nedostatek vláhy a teplota přesahuje 35 stupňů. Na španělském středomořském pobřeží poblíž Xátivy propukly lesní požáry, které již zničily na 500 hektarů piniových porostů. Příčinou pohromy byl úder blesku. Poprvé za posledních téměř 30 let zasáhla vlna veder již v červnu také Nizozemsko, kde teploty v uplynulých dnech několikrát přesáhly 30 stupňů. (www.pravo.novinky.cz)

24.6. Záplavy na jihu Číny, 536 obětí, 1,4 milionu evakuovaných
Prudké deště, rozsáhlé záplavy a sesuvy bahna postihly hustě osídlený jihovýchod Číny. Dosud si za minulé týdny vyžádaly 536 lidských životů, zatímco více než 1,4 milionu lidí muselo být evakuováno. Podle vládních zdrojů, jež cituje agentura Nová Čína, jsou záplavy na některých místech nejhorší za posledních 100 let. Meteorologové varují, že v příštích dnech by oblast mohly postihnout další přívalové deště. Postižená oblast se táhne od jižního pobřeží Číny přes provincii Kuang-tung až po provincii Fu-ťien na jihovýchodě. Provincie Kuang-tung, která sousedí s Hongkongem, se vyznačuje velkou koncentrací průmyslu orientovaného na export; je také nejlidnatější provincií Číny, v níž žije přes 100 milionů lidí. Záplavy přerušily mnoho železničních tras, včetně té, která spojuje Peking s Hongkongem Počet obětí při letošních záplavách je sice vysoký, přesto se však nemůže rovnat s rokem 1998, kdy při letních záplavách ve střední a severovýchodní Číně zahynulo 4150 lidí Jih a jihovýchod Číny jsou postihovány přívalovými dešti každé léto. Jejich vliv zesilují desítky let intenzivního zemědělství a kácení stromů, po nichž zbyly holé svahy neschopné zadržovat vodu. (www.ceskenoviny.cz)

23.6. Evropa trpí horkem
Po Francii, Španělsku a Portugalsku zasáhlo nyní sucho a vedra také Itálii, jejíž sever začíná trpět nedostatkem srážek a hladina řeky Pád klesla již na úroveň roku 2003, kdy zaznamenali největší nedostatek vody. Na horké léto se chystají i ostatní státy Evropy včetně těch, které nabízejí rekreační pobyty u vody. PAŘÍŽ/BERLÍN - Španělsko prožívá nejsušší období za posledních 60 let. Nejvíce postižené obce jsou již bez tekoucí vody a zásobování zajišťují cisterny. V Huesce na severu země byl vydán zákaz naplnit vodou koupaliště, v Costa Blance na jihu jsou v mnohých rekreačních místech mimo provoz plážové sprchy a rolníci se obávají obrovských ztrát na úrodě. Zároveň stoupá nebezpečí lesních požárů - jeden z nich zničil v Katalánsku 860 hektarů lesa. Úřady ujišťují, že základní potřeba vody je ve městech zajištěna do září, ale pokud do té doby nezaprší, budou muset sáhnout k omezením. Portugalci si stěžují, že letošní sucha nemají obdobu za posledních 300 let - v mnoha vesnicích vyschly vodní rezervoáry a cisterny nestačí zásobovat obyvatelstvo. Na nářek zemědělců nad malou úrodou již vláda reagovala slibem, že jim sníží daně. Nezvyklé sucho panuje rovněž na atlantickém pobřeží Francie, kde muselo 26 departmentů vyhlásit opatření omezující spotřebu vody - zákaz používat soukromé bazény a umývat auta. Experti předpovídají stejnou situaci jako v katastrofálním roce 1976. Ministerstvo životního prostředí sdělilo, že "sucho se šíří příliš rychle" a že "hladiny spodní vody jsou již nyní pod normální úrovní". Rekordy v Německu. Počátkem týdne zaznamenala německá města teplotní rekordy pro tuto roční dobu - 35,3 stupně Celsia naměřili v Karlsruhe, 35,2 v Ihringenu na horním toku Rýna. Tisíce lidí hledaly záchranu na koupalištích a lékaři nabádali lidi ke zvýšenému přísunu tekutin. Nejpříjemněji prý bylo na nejvyšší německé hoře Zugspitze (2962 m n. m.), kde meteorologové hlásili "téměř dva a půl metru sněhu, lehce zataženo a teplota sedm nad nulou". Berlín má pro letní vedra na čtyři desítky jezer, jejichž kvalitu úřady pravidelně kontrolují. "U nás existuje více krásných a čistých míst ke koupání než v jakékoli jiné metropoli," tvrdí radnice. Nejznámější je jezero Velké Wannsee. Vídeň nabízí kromě bazénů i pláže u Dunaje. Celodenní vstupenka do bazénů a koupališť včetně kabinky se pohybuje kolem 5,5 eura (asi 165 korun), slevy mají rodiny s dětmi a mládež do 18 let. Zákaz koupání v Seině. Co do počtu koupališť na tom nejsou se 35 bazény Pařížané špatně. Ročně toho využijí asi tři milióny lidí, nepočítaje v to školní děti. Bazény umožňují vstup také invalidům, ve dvou je možné si dopřát koupání bez plavek. Koupání v Seině je zakázáno a nic na tom nemění ani známá letní akce "Pařížská pláž" - koupání je během ní možné zase jen v bazénech. (www.novinky.cz)

23.6. Vedra v jižní Asii zabila už stovky lidí, horkem strádá i Čína
Smrt nejméně 400 lidí zavinily v uplynulých dvou měsících v jižní Asii teploty šplhající do závratných výšek. Částečnou úlevu by ale podle meteorologů mohly v příštím týdnu přinést monzunové deště, píše dnes agentura AP. Vlna veder zasáhla i Čínu. Metropole Peking, jejíž obyvatelé se stále více uchylují k použití klimatizace, zaznamenala rekordní spotřebu elektřiny. Vinou úžehu a dehydratace ve středu zkolabovalo a zemřelo nejméně sedm lidí v indickém hlavním městě Dillí. Dalších 16 přišlo podle oficiálních údajů o život v severoindických provinciích Paňdžáb a Harijána. Podle nejnovější bilance tak vedra v Indii zabila v uplynulých dvou měsících na 300 osob. Většinu obětí tvoří staří a chudí lidé nemající útočiště před teplotami, které ve středu v Dillí, Paňdžábu a Harijáně vystoupaly na 45 stupňů Celsia. Mnohé oblasti v severní Indii trpí naléhavým nedostatkem vody, protože studny a nádrže vysychají a vládní dodávky životně důležité tekutiny se vyčerpávají. Problém ještě více zhoršují výpadky v dodávkách elektřiny, které vyřazují z provozu klimatizaci a vodní čerpadla. Podle meteorologů se teploty v Indii pohybují nejméně pět stupňů Celsia nad normálem. V sousedním Pákistánu se rtuť teploměrů vyšplhala až na 48 stupňů. Nesnesitelnému vedru podlehlo tento týden více než 60 osob, většinou v provincii Paňdžáb. V Bangladéši si vlna veder vyžádala 32 životů. V posledním týdnu však horka s příchodem monzunových dešťů trochu polevila. Podle meteorologů zasáhly deště jižní polovinu subkontinentu a v potu se topící severní planiny by měly svlažit příští týden. Také Čína se potýká s vážnými problémy způsobenými vlnou veder. Spotřeba elektřiny v Pekingu dosáhla rekordní výše, protože domácnosti, hotely, obchody a úřady utíkají před teplotami kolem 42 stupňů ke klimatizaci. Podle nemocničních zdrojů prudce stoupá počet dětí ošetřených v souvislosti s přehřátím organismu. Stavbaři budující novou linku pekingského metra mají nařízeno přerušit v poledne práci, napsal list China Daily. Na jihozápadě Číny správa oblasti Čchung-čching oznámila, že hodlá zpřístupnit podzemní protiletecké kryty pro obyvatele bez klimatizace, a poskytnout jim tak útočiště před vedrem. Teploty ve středočínském průmyslovém městě Čeng-čou vystoupaly na 37 stupňů, na nichž se drží už deset dní. Podle agentury Nová Čína jde o nejdelší souvislé období takového horka od roku 1967. Zatímco sever Číny postihlo žhavé počasí, některé jihočínské oblasti sužují záplavy způsobené prudkými letními lijáky. Ty si podle nejčerstvější bilance ve dvou jihočínských regionech vyžádaly nejméně 46 životů a vynutily si evakuaci téměř 900.000 lidí. Dalších 49 lidí se pohřešuje a na 10.000 jich záplavy podle státních médií odřízly od světa v hornaté oblasti Kuang-si na jihočínském pobřeží a v provincii Fu-ťien na jihovýchodě země. (www.ceskenoviny.cz)

23.6. Záplavy na jihu Číny zabily 80 lidí, statisíce před nimi utekly
Osm desítek lidí přišlo v Číně o život a dalších 38 se pohřešuje v důsledku záplav vyvolaných silnými dešti, které jih země sužují od soboty. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na čínská média, podle nichž před rozbouřeným živlem ze svých domovů uteklo na 700.000 lidí. Meteorologové navíc upozorňují, že situace se ještě může zhoršit, neboť podle předpovědí by přívalové srážky měly v oblasti pokračovat až do konce týdne. Mezi nejvíce postižené oblasti patří region Kuang-si, ve kterém zahynulo nejméně 32 osob a 23 je nezvěstných. Čínská vláda tam už na pomoc vyslala na 2000 vojáků. Záplavy si v Číně již tento měsíc vybraly krutou daň, když se nečekaná vlna vehnala do základní školy v provincii Chej-lung- ťiang a usmrtila 117 osob, z toho 105 dětí. (www.ceskenoviny.cz)

21.6. Južnú Európu sužuje mimoriadne sucho
Sucho, ktoré v súčasnosti panuje v mnohých európskych krajinách, sa šíri ďalej. Po Francúzsku, Španielsku a Portugalsku je situácia kritická už aj v Taliansku. Zlovestné obdobie sucha očakávajú hlavne na severe krajiny. Podľa dnešných údajov dosiahla rieka Pád stav, ktorý mala už v roku 2003 a jej hladina naďalej klesá. Rok 2003 je v Taliansku z pohľadu zrážok považovaný za najhorší za posledné desaťročie. Zimné zrážky nestačili na to, aby sa prirodzené zásoby vody na severe Talianska doplnili v dostatočnej miere. Pokiaľ by táto oblasť krajiny zostala bez očakávaných júlových zrážok, znamenalo by to enormné škody hlavne pre poľnohospodárov tohto regiónu. Sucho sužuje skoro rok aj Španielsko. Už od minuloročnej jesene trápi krajinu najhoršie obdobie sucha za posledných 60 rokov. V malých obciach ležiacich v najpostihnutejších oblastiach už vyschli vodovody, obyvateľstvo zásobujú pitnou vodou cisterny. V oblasti Huesca na severe Španielska nesmeli v tomto roku napustiť vodu do bazénov. Na Costa Blanca na juhovýchode krajiny odstavili v mnohých prázdninových strediskách pobrežné sprchy. Roľníci sa sťažujú, že sucho ich oberá o veľkú časť úrody. Predstavitelia vlády ubezpečujú, že vo veľkých mestách je zásobovanie vodou zabezpečené do septembra. Pokiaľ by dovtedy nepršalo, začnú platiť obmedzenia aj tam. Ministerka životného prostredia Cristina Narbonová vyjadrila obavy, že súčasné sucho by mohlo byť začiatkom niekoľkoročného obdobia sucha. Portugalské úrady hovoria o najhoršom období sucha za posledných 300 rokov. V jednotlivých regiónoch zmiernili nepriaznivý stav výdatnejšie májové dažde. V mnohých obciach však rezervoáre s pitnou vodou vyschli a obyvateľstvo zásobujú cisterny. Kvôli zmierneniu strát z úrody znížila vláda roľníkom dane. V mnohých častiach krajiny vládne akútne nebezpečenstvo vzniku lesných požiarov. Portugalčania sa obávajú, že by sa mohlo zopakovať inferno z roka 2003, keď rozsiahle požiare zničili skoro desať percent z celkovej rozlohy lesov v krajine. Vo Francúzsku zasahuje oblasť sucha rozsiahle časti krajiny na pobreží Atlantiku a na severe. Úradné obmedzenia pri používaní vody platia už v 26 departementoch. Voda sa nesmie napúšťať do súkromných bazénov, je zakázané umývať autá. Minimálne zrážky v zime a na jar spôsobili, že vyschli korytá mnohých riek. Odborníci predpokladajú, že tohtoročné leto bude mať podobný charakter ako suchý rok 1976. "Sucho sa rozširuje rýchlo," povedala francúzska ministerka životného prostredia Nelly Olinová. Hladina spodných vôd je už teraz pod úrovňou normálu. (www.spravy.pravda.sk)

21.6. Čtvrtina Francie postižena suchem
PAŘÍŽ - Víc než čtvrtina francouzských departementů je postižena suchem, které přinutilo místní úřady, aby nařídily restrikce ve spotřebě vody. Týká se celé západní části země, vějíře departementů kolem pařížské oblasti a částečně i jihovýchodu. V těchto oblastech bylo vyhlášeno omezení nebo i zákaz zalévaní parků a hřišť, napouštění bazénů a někde i postřiků v zemědělství. Běžná spotřeba soukromých osob nebyla omezena. Nynější situace je hlavně důsledkem toho, že v zimě a na jaře málo pršelo, takže se nestačily obnovit zásoby spodních vod. Dál ji zhoršila vedra posledních dnů, kdy na jihozápadě stouply teploty až k 37 stupňům a i jinde byla třicítka běžná. Tisk a televize zveřejňují záběry popraskané půdy a začínají připomínat velké sucho v roce 1976. Kvůli vedrům aktivovaly úřady ve třech departementech na jihu a na východě země opatření, která by měla zabránit opakování předloňské situace, kdy mimořádně vysoké teploty způsobily v celé Francii smrt skoro 15.000 lidí. (www.ceskenoviny.cz)

21.6. Najhoršie povodne za 200 rokov v Kanade vyhnali z domovov 5000 ľudí
TORONTO - Takmer 5000 ľudí museli evakuovať v dôsledku záplav, ktoré postihli provinciu Alberta na západe Kanady. Po štvordňových prívalových dažďoch vystúpili niektoré rieky z brehov a zaplavili cesty a stovky domov. Minister životného prostredia provincie Guy Boutillier hovoril o najhorších povodniach za ostatných 200 rokov. V dedine Drumheller severovýchode od Calgary muselo opustiť svoje domovy asi 3300 ľudí. Napriek rýchlemu vybudovaniu hrádzí voda urobila neobývateľným každý tretí dom. Evakuácia sa týkala stoviek ľudí aj v obciach Sundance a Red Deer. V provinčnej metropole Edmonton, ležiacej asi 250 kilometrov severne od Calgary, sú obyvatelia v pohotovosti. Hydrológovia očakávajú, že hladina rieky Sasketchewan čoskoro prekročí desaťmetrovú hranicu. Provinčná vláda sľúbila vypracovať plán odškodnenia postihnutých, na ktoré zatiaľ uvoľnila 55 miliónov kanadských dolárov. Od začiatku júna napršalo v niektorých oblastiach Alberty viac zrážok ako za celý rok. Riekou Deer River preteká osemkrát viac vody ako je na toto ročné obdobie bežné. (www.bleskovky.sk)

21.6. V Indii zemřelo vedrem přes 200 lidí
DILLÍ - Na více než 200 stoupl v Indii počet obětí veder, která sužují větší část země. Lidé většinou podlehli dehydrataci nebo přehřátí organismu. Teplota dosáhla 45 stupňů Celsia v metropoli Dillí a v centrální části Indie 47 stupňů. Tyto hodnoty jsou pro období června označovány za mimořádné. Podle indických úřadů je vedro nejvražednější ve státě Urísa. Oficiálně v oblasti zahynulo 82 osob, neoficiální zdroje ovšem hovoří o 370 obětech. Meteorologové předpokládají brzký propad teplot v důsledku očekávaného začátku monzunových dešťů. Indický subkontinent trápí nedostatek zásob vody, jehož příčinou je kromě počasí také nedostatečná infrastruktura. Oběti veder jsou většinou chudí, bezdomovci, děti nebo staří lidé. (www.ceskenoviny.cz)

17.6. Cestu tunami sněhu prorazil bagr
Zatímco teplé počasí láká lidi v nížinách ke koupání, na hřebenech Krkonoš stále leží sníh. Luční boudu oddělovaly od okolního světa místy až pětimetrové závěje. S tunami sněhu si dokázala poradit až speciální těžká technika. Zimní údržbu mám u nás ve středisku na starosti sedmnáct let, ale aby se po cestě k Luční boudě kvůli závějím nedalo projet ještě na konci června, to nepamatuji," uvedl ředitel technických služeb v Peci pod Sněžkou Jiří Šteiner. "Většinou se ji podařilo zprůjezdnit nejpozději v květnu," dodal. Horalé už několik týdnů marně zkoušeli masy sněhu na horské silnici mezi Výrovkou a Luční boudou na hraně Modrého dolu prorazit běžnou frézou. Se závějemi si nedokázal poradit ani běžný nakladač. Nakonec museli na pomoc povolat speciální kráčející bagr, který konečně prorazil poslední sněhový zátaras. "Takhle vysoko jsem ještě s bagrem nepracoval. Z Pece na hřebeny jsem jel půldruhé hodiny," informoval strojník bagru Dušan Vlček. Obnovení běžného provozu na důležité hřebenové komunikaci uvítali především provozovatelé Luční boudy. "Konečně zase budeme moci začít s normálním zásobováním. Dosud jsme museli žít ze zásob, které jsme nahoru navezli na podzim," sdělil ředitel hotelu na Luční boudě Jiří Holeček. (www.zpravy.idnes.cz)

16.6. Na Rychnovsku se prohánělo tornádo
Kolem obcí poblíž Dobrušky na Rychnovsku se ve středu zřejmě přehnalo tornádo. Na fotografiích je zachytil čtenář iDNES. Podle něj se silně rotující vítr pohyboval několik minut po poli, sál z něj vodu a chrlil ji do výšky. Škody nenapáchal. "Vypadá to opravdu na tornádo," potvrdil Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu, když si fotografie prohlédl. Snímky poslal do redakce iDNES Václav Kavan z Podbřezí u Dobrušky. "Pořídil jsem je včera kolem 16. hodiny. Tornádo řádilo mezi Podbřezím a Bílým újezdem," sdělil. "Náznak jsem viděl už z auta nad obcí Chábory, když jsem se vracel z práce. V oblacích se vytvořil trychtýř, říkal jsem si, že by to mohlo být tornádo. Když jsem dorazil domů, volala mě manželka na balkon, ať se jdu podívat, že se z mraků udělal sloup," vysvětlil Kavan. "Tornádo jezdilo po poli a vysávalo vodu z půdy zpátky nahoru. Vzniknul tak asi patnáctimetrový gejzír. Pak se vítr přesouval směrem na Bílý Újezd. Celé to trvalo asi pět nebo šest minut," popsal Kavan. Podle Martina Setváka z Českého hydrometeorologického ústavu to bylo podle všeho opravdu tornádo. "Z fotografií je stoprocentně jasné, že to byla přinejmenším tromba. Pokud tam byl i dotek se zemí, jak tvrdí autor fotografií, jednalo se zřejmě opravdu o tornádo," řekl iDNES. U tornád jsou podle něj meteorologové odkázáni pouze na svědectví lidí. "Nemáme k dispozici žádný přístroj, který by tornáda monitoroval, nic není platný ani radar," uvedl Setvák. Tornáda se v Česku vyskytují velmi zřídka. Loni se jich naším územím přehnalo čtrnáct, uvádí web Českého hydrometeorologického ústavu. (www.zpravy.idnes.cz)

15.6. Deštivý den: Voda ve sklepích i garážích
Desítky sklepů, garáží a částečně i ulice zaplavila dnes na několika místech České republiky voda z přívalového deště. V bouřkách blesky zapálily stodolu ve východních Čechách a hospodářské stavení na severní Moravě. Nikdo nebyl zraněn. Požáry hasiči zlikvidovali, v několika obcích a městech však stále odčerpávají vodu ze zatopených objektů. Vážná byla situace v Zábřehu na Šumpersku. Obcí se valil proud vody, a hasiči proto museli z čerpáním vody čekat, až ustane déšť. Situaci v místní části Ráječek sledovalo i vedení města. "Poskytli jsme už kontejnery na zničené věci, charita už začala nabízet vysoušeče. Voda ale spláchla i místní komunikaci v části Skalička, škodu odhaduji řádově v desítkách tisíců korun," řekl místostarosta Zábřehu Milan Kratochvíl. Voda ve městě zaplavila i suterén mlékárny. Další desítky sklepů zatopila voda v Kuřimi na Brněnsku, kde intenzivní déšť doprovázelo i krupobití. Největší komplikace zde způsobil Luční potok, který vodu nestačil odebírat a na několika místech se vylil z břehů. Pod vodou tak skončilo několik zahrádek a sklepů. Patrně nejvážnější byla situace v ulici Úvoz. Kvůli ucpané kanalizaci v ní voda vystoupala až do výšky půl metru. Do bytů se však nedostala. Voda dnes odpoledne zatopila i objekty v Náchodě. Průtrž mračen trvala asi hodinu a zalila sklepy v několika rodinných domcích ve čtvrtích Staré Město, Amerika a Na Rybárně. "Přívaly vody byly velice intenzivní. Kanály nestačily vodu brát. Nyní už je klid. Další škody zatím hlášeny nemáme," řekl náchodský hasič. Na území České republiky prší od noci na dnešek. Srážky se postupně přesunuly od západu na východ. V noci na čtvrtek budou srážky slábnout. (www.lidovky.centrum.cz)

15.6. Lijáky zatopily sklepy
Vytrvalé deště od úterka přidělali v několika oblastech ČR práci hasičům. Ti vyjížděli nejčastěji čerpat vodu ze zatopených sklepů. Bouře vyvrátily i několik stromů. Meteorologové již v úterý před přívalovými dešti varovali. Jejich upozornění platí až do čtvrteční půlnoci. Průtrž mračen zkomplikoval práci šumperským hasičům. Při středeční průtrži mračen se čelně střetli s osobním autem Škoda 120. Záchranáři vyjížděli k požáru hospodářského stavení, které pravděpodobně zapálil blesk. "Při bouřce měli hasiči během odpoledne 30 výjezdů k odčerpávání zatopených sklepů a garáží," popsala situaci mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Jedna jízda však nedopadla dobře. Řidič osobního vozu musel být převezen vrtulníkem do olomoucké fakultní nemocnice s těžkými zraněními. V Náchodě voda zatopila sklepy. Dvacetitisícový Náchod zasáhla odpoledne bouře se silným lijákem. Průtrž mračen trvala asi hodinu a zatopila sklepy v několika rodinných domcích ve čtvrtích Staré Město, Amerika a Na Rybárně, řekl ČTK operační důstojník náchodských hasičů. Voda ve sklepích dosahovala výšky až půl metru. "Přívaly vody byly velice intenzivní. Kanály nestačily vodu brát. Nyní už je klid. Další škody zatím hlášeny nemáme," řekl hasič. Už v úterý večer likvidovali hasiči následky bouřky na Teplicku. "Ve 20:45 vyjela hasičská jednotka Teplice odstranit strom spadlý přes silnici z Proboštova do Přítkova. Nedlouho poté vyjela jednotka hasičů z Duchcova vyčerpat vodu ze zatopeného sklepa v Cihelní ulici v obci Hudcov. Voda byla vyčerpána plovoucím čerpadlem," informoval tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Hasiči také museli odčerpat vodu ve sklepích v Krupce nebo v Bukovicích, kam se dostala kvůli silnému dešti. Velké vodě se nevyhnuly ani Teplice - konkrétně zatopený sklep byl v restauraci Městské Sály. (www.novinky.cz)

15.6. Pred 40 rokmi vyčíňali katastrofálne záplavy na Dunaji
Bratislava/Patince (TASR) - Pred 40 rokmi začala vyčíňať katastrofálna povodeň na Dunaji, najmä na Žitnom ostrove, ktorá si našťastie nevyžiadala ľudské obete. K osudnej pohrome na Dunaji došlo 15. júna 1965, keď sa pri obci Patince v Komárňanskom okrese pretrhla ochranná dunajská hrádza a 17. júna ďalšia v obci Kľúčovec v okrese Dunajská Streda. Počas mohutných záplav, ktoré trvali niekoľko dní, povolila aj hrádza v obci Číčov. Rozsah škôd dosiahol čiastku 3,5 miliardy korún. Voda úplne zničila 3910 domov a značne poškodila vyše 6000. Záchranné vojenské jednotky československej, sovietskej i maďarskej armády a ďalšie záchranné čaty evakuovali vtedy 54 000 obyvateľov. Povodeň mala na svedomí 250 kilometrov ciest a 70 kilometrov železníc. Obsiata orná pôda bola úplne zničená na ploche 70 000 hektárov. Voda zlikvidovala 42 mostov a zamokrila ďalších 41 tisíc hektárov pôdy, spôsobila škody na hospodárskych objektoch. Povodeň postihla najmä v Komárňanský a Dunajskostredský okres. Obyvatelia zaplaveného územia prejavili nesmiernu disciplinovanosť a obetavosť a aj vďaka tomu si ničivá voda nevyžiadala ľudské životy. Obetiam prírodného nešťastia pomáhali občania celého Československa, vďaka tomu bolo obnovené takmer celé Kolárovo. Katastrofa, ktorá zasiahla do života ľudí takmer z celého povodia Dunaja na našom území, bola akcelerátorom úsilia uskutočniť projekt v Gabčíkove. Celý systém mal zahŕňať aj vodné dielo v maďarskom Nagymarosi, k výstavbe ktorého však nedošlo. (www.orangeportal.sk)

14.6. Lesy v Českém krasu trápí sucho
Lesy na Berounsku, zejména v Českém krasu, trpí v posledních letech suchem. „Dlouhodobý průměr pro tuto oblast je pět set deset milimetrů srážek za rok. V některých letech od roku 1992 přitom spadla jen o něco víc než polovina,“ říká František Davídek, ředitel lesního závodu Nižbor. * Jak se nedostatek srážek projevuje na přírodě Českého krasu? Většina zmíněných srážek navíc spadne mimo vegetační období. To znamená, že veškeré rostlinstvo suchem velmi trpí. Zvláště negativně se to projevuje na stromech, které snáze podlehnou parazitům a škůdcům. Důsledkem pak je například přemnožení lýkožrouta smrkového.V Českém krasu se sucho v poslední době projevuje rozvojem houbových chorob u borovic a následným odumíráním těchto porostů. Problém už je například u borovic černých v okolí Karlštejna. * Jenže tyto stromy nejsou podle botaniků a ochranářů v Českém krasu původní. Stane se něco, když uschnou a budou muset být vykáceny? Když se náhle odlesní tak rozsáhlé území, nastane problém. Přinejmenším dojde k podobné změně mikroklimatu, jaké jsme svědky například v prostoru velkolomu Čertovy schody. Teplé proudy, které v létě stoupají z rozsáhlé odlesněné plochy, odklánějí dešťové mraky, takže srážky z letních bouřek dopadají většinou na Brdy. Porosty černých borovic v okolí Karlštejna byly založeny začátkem minulého století za Rakouska-Uherska, v době, kdy armáda tehdy nebojovala. A aby se vojáci nenudili, roznášeli po holých kopcích v Českém krasu hlínu, do které na příhodných místech sázeli stromy. Tyto stromy vyrostly, dospěly a my nyní musíme řešit problém, co s nimi. Pokud budou náhle odstraněny, zemina se na skále neudrží a přívalové deště ji spláchnou do řek. Musíme proto postupovat velmi obezřetně. (www.agris.cz a Mladá fronta Dnes, 14.06.2005)

14.6. Australské sucho zmírnil déšť
Za poslední čtyři dny zde totiž spadlo 51 milimetrů dešťových srážek a některé australské pěstitelské oblasti tak obdržely největší příděl tolik potřebné vláhy od začátku roku. (www.agris.cz)

14.6. Škody po povodních na Slovensku
Škody rátajú v desiatkach miliónov. Tie, ktoré spôsobili rozvodnené potôčiky a rieky v závere minulého týždňa, si len na opravách ciest II. a III. triedy v Prešovskom kraji vyžiadajú náklady 46 miliónov korún. Vodný živel pritom stále útočí, o čom sa v nedeľu v noci presvedčili v okrese Humenné. Vo všetkých 42 postihnutých obciach odstraňovali následky povodní aj včera. Niekde je už situácia stabilizovaná, ale napríklad do Olejníkova (okr. Sabinov) musia voziť pitnú vodu v cisternách. "Studne sú zanesené, voda z nich sa nedá vôbec používať," informovala starostka obce, kde je stále vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity, Eva Bartošová. Niektorí obyvatelia majú dokonca doteraz vodu v pivnici. "Snažili sme sa ju odčerpať, ale kým sú hladiny okolitých potokov vysoko, nemá to žiaden zmysel, lebo vzápätí opäť stúpa," hovorí Mikuláš Hrabčák (72). (www.bleskovky.sk)

13.6. V zaplavené čínské škole zemřelo přes 200 lidí
Čínská tisková agentura Xinhua dnes s odvoláním na ministerstvo školství uvedla, že se ve městě Shalanhe podařilo zachránit 150 dětí z 352. Po tělech možných obětí stále pátrají záchranáři. V nemocnici zůstává v kritickém stavu 17 dětí a osm dalších pacientů. Neštěstí způsobila v pátek ráno rozvodněná řeka, která zaplavila budovu. Hladina vody dosáhla až dvou metrů. V době tragédie bylo uvnitř 352 dětí ve věku od šesti do 14 let a 31 učitelů. Mnozí z nich se utopili, jiné zabily padající zdi. Záchranáři zatím vyprostili 92 těl, z toho je 89 dětí. Jak uvádějí úředníci ze Shalanhe, stále se hledá několik desítek osob. Bilance obětí neštěstí se proto rozchází. Některé čínské deníky tvrdí, že z bahna bylo vyproštěno už 122 těl. Konečné statistiky budou známy až za několik dní. Velká část rodin školáků totiž po tragédii odjela z města a nejsou k zastižení. Kvůli tragédii policie zatkla několik lidí podezřelých ze zanedbání bezpečnostních předpisů. Škola byla v minulosti opakovaně zaplavená. (www.novinky.cz)

13.6. Hurikán Arlene
Východní pobřeží Spojených států postihla letošní první tropická bouře. Hurikán Arlene udeřil hlavně v oblasti Floridy a Alabamy a vyžádal si už jednu lidskou oběť. Obrovské vlny a silný vichr vyhnaly z pláží turisty, na některých místech došlo k záplavám, tisíce lidí musely být evakuovány, na mnoha místech byla zcela přerušena doprava. (www.blesk.cz)

12.6. Hladiny řek na východě Slovenska pomalu klesají
Situace v oblastech východního Slovenska postižených lokálními záplavami se o víkendu uklidnila. Vodohospodáři zaznamenali pokles hladin řek na horních a středních tocích, menší problémy ale přetrvávají na dolním toku Torysy, Ondavy a Hornádu, informoval dnes ČTK Dušan Mydla z košického závodu Slovenského vodohospodářského podniku (SVP). Podobná situace je také v Prešovském kraji, kde v několika obcích bardejovského okresu úřady odvolaly třetí stupeň povodňové aktivity, řekla Valéria Kundríková z Krajského úřadu životního prostředí v Prešově. Podle operačního důstojníka Hasičského a záchranného sboru v Košicích Zoltán Spatze žádnou mimořádnou situaci nezaznamenali ani hasiči. "Na několika místech se sice řeky dostaly ze břehů, ale nejde o nic mimořádného. Většinou se to týká míst, kde k menším záplavám dochází pravidelně," řekl dále Mydla. Upřesnil, že ze břehů vystoupila řeka Torysa u obcí Nižná Hutka a Košické Olšany a také Hornád u obce Ždaňa poblíž hranic s Maďarskem. "Doufejme, že srážky ustanou, i když předpovědi meteorologů tomu nenasvědčují. Podle nich lze ještě dnes na východě Slovenska čekat déšť," poznamenal vodohospodář. (www.ceskenoviny.cz/svet)

12.6. Část Číny zasáhlo po povodni tornádo
Severovýchod Číny sužuje bleskové řádění živlů. V pátek zasáhla po silném dešti vesnickou školu v provincii Chej-lun-ťiang nečekaná záplava. Do neděle kvůli ní zemřelo 91 lidí. Nedalekou provincií Liao-ning se v sobotu večer přehnalo tornádo, zabilo devět lidí. Další 14 lidí odneslo podle agentury Nová Čína řádění tornáda zraněním. Několik desítek domů bylo částečně nebo úplně zničeno, lidé museli hledat náhradní ubytování. Po povodni, která zaplavila vesnickou školu, zůstaly ještě větší škody. Zemřelo 87 žáků a další čtyři vesničané. Při záplavě byly ve škole asi tři stovky dětí od šesti do 14 let a přes třicet učitelů. Desítky z nich byly zraněny. Prudký déšť zaplavil také dalších 55 domů v šesti vesnicích. Problémy způsobil asi 1400 lidí. V oblasti nefunguje telefonní spojení, takže záchranáři ještě nevědí, kdo všechno potřebuje pomoci. Není vyloučeno, že počet obětí ještě vzroste, uvedla agentura Nová Čína. Od začátku letošního období dešťů už se podobných povodní přehnalo Čínou několik. Čínská meteorologická služba už v květnu varovala, že letošní léto bude kritické. (www.zpravy.idnes.cz)

11.6. Záplavy na Slovensku: na východě i na Oravě
Zrážky, ktoré v piatok zasiahli celé Slovensko, zapríčinili záplavy v rôznych regiónoch, najmä na východnom Slovensku, ale aj na Orave. Podľa informácie z Povodňového dispečingu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) v Banskej Štiavnici sa v okrese Bardejov pri povodni poškodila a stala neprejazdnou cesta z Livova do Livovskej Huty. Pri Košiciach vo Vyšnej Hutke voda zaliala záhradky. V okrese Kežmarok medzi obcami Ihlany a Jurské voda zaplavila štátnu cestu a niekoľko obydlí. Na Orave v okrese Tvrdošín v obci Oravský Biely Potok sa rozliala voda za futbalovým ihriskom, v obci Zuberec vody zaplavili miestnu komunikáciu a v obci Habovka si voda rozšírila svoje koryto. Obvodné povodňové komisie a starostovia postihnutých obcí vyhlásili 2. a 3. stupeň povodňovej ochrany najmä v okresoch Bardejov, Sabinov, Gelnica, Prešov, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Tvrdošín. (www.spravy.markiza.sk)

11.6. Záplavy zabily v čínské škole nejméně 64 lidí
Při náhlých záplavách, které zasáhly základní školu v severovýchodní Číně, zahynulo nejméně 64 lidí. Podle čínské tiskové agentury jsou mezi mrtvými jenom dva dospělí, zbytek obětí tvoří děti. Původní zprávy přitom o tak velkém počtu obětí nehovořily. Informace z odlehlého města Ša-lan v provincii Chej-lung-ťiang přicházejí jen velmi pomalu a proto je pravděpodobné, že konečný počet obětí bude ještě mnohem vyšší. Na místě stále zasahují záchranáři. Ve škole bylo v okamžiku neštěstí asi 350 žáků ve věku mezi šesti a čtrnácti lety. Povodně v Číně zabijí každoročně v období dešťů, které obvykle trvá od června do srpna, stovky lidí. Při záplavách na čínském území zahynuly během posledního týdne už asi dvě stovky lidí, většina obětí pochází z jižní provincie Chu-nan. (www.bbc.co.uk/czech)

11.6. Požáry spalují Portugalsko
Čtyřicetistupňová vedra, sucho a lesní požáry. To je Portugalsko těchto dnů. Od ledna do května lehlo popelem 10 tisíc hektarů lesů, což je mnohem více než za stejné období v loňském roce, kdy země Pyrenejského poloostrova zažila největší požáry za několik desetiletí.Červen je ještě horší. Obrovské požáry zuří kolem Porta a Viana do Castelo na severu země. V blízkosti města Alhada ve středním Portugalsku evakuovali celou továrnu. Největší ohně však plení jih. Živel tam zasáhl turistické oblasti Algarve a Alentejo. Plameny zuří také u města Faro, kde s nimi zápasí stovky hasičů. Portugalská armáda včera pro hasiče uvolnila šest letadel a stejný počet vrtulníků. Vláda dala najevo, že zvažuje pronajmutí další letounů a helikoptér od soukromých společností. Ohně vedle sucha pohání vedra i vítr. Hasiči se obávají, že země ještě dál vyprahne a cesta pro požáry bude ještě volnější. "Tuším, že před sebou máme perné léto, ve kterém se ohřejeme," řekl agentuře Reuters José Preira z města Faro. Ministerstvo zdravotnictví vydalo varování před vysokými teplotami. Portugalská vláda zavedla výstražný systém po vedrech z roku 2003, jež si v Portugalsku vyžádala úmrtí dvou tisícovek lidí. Na základě varování se zapojují poradenské telefonní linky a povolávání dobrovolníci, kteří obcházejí staré a nemocné lidi a pomáhají jim vedra přežít bez následků. Sucho na Pyrenejském poloostrově způsobilo už nyní značné vyčerpání vodních zásob. Vodní nádrže jsou zaplněny jen ze dvou třetin a v řekách je polovina vody. (www.mojenoviny.cz)

10.6. Záplavy na Slovensku pod Tatrami
Výdatné dažde, ktoré od štvrtka zasiahli východ Slovenska, spôsobili najhoršiu situáciu v obci Olejníkov v okrese Sabinov. Len pomocou vojenského vrtuľníka z leteckej základne v Prešove sa podarilo v piatok predpoludním dostať z obce do bezpečia muža a ženu v staršom veku. Veľká voda odrezala ich dom od okolitého sveta. Ako informoval prednosta Obvodného úradu v Prešove Pavel Slaninka, v celom regióne Sabinova je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Zasadala aj obvodná protipovodňová komisia a konštatovala, že komplikovaná situácia bola takisto v mestách Lipany, Sabinov, Veľký Šariš a piatich obciach v povodí rieky Torysa. Voda zničila niektoré komunikácie v meste Lipany a poškodila aj nedávno položený nový koberec vozovky z Pečovskej Novej Vsi do Ľutiny. Podľa hlásenia z dispečingu SVP bola hladina Torysy v piatok v Sabinove o 12.00 h na výške 250 cm, o tri hodiny neskôr na 235 cm. Naopak, stúpla hladina rieky na mernom mieste v Prešove, a to z 370 cm o 12.00 h na 390 cm o 15.00 h. V Prešove výrazne stúpla aj hladina Sekčovského potoka, ktorý zbiera vodu zo severnej strany Čergovského pohoria. O 12.00 h to bolo 165 cm, o tri hodiny neskôr 190 cm. Vytrvalý dážď začína spôsobovať pod Tatrami lokálne záplavy. V Kežmarskom okrese vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity v obciach Jurské a Holumnica, kde sa na cestu vylial miestny potok a zamedzil prístup. V pôsobnosti Obvodného úradu Poprad vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity zatiaľ iba v obci Vyšný Slavkov v okrese Levoča. Prednosta ObÚ v Poprade Milan Baran spresnil, že tamojší miestny potok "šarapatil" aj vlani na jar. (www.spravy.pravda.sk a www.bleskovky.sk)

10.6. Záchranáři v Bosně vyprošťovali pasáky ovcí ze zasněžených hor
Záchranné týmy v pátek vyprošťovaly ze zasněženého pohoří Vlašić v centrální Bosně pastevce ovcí i s jejich stády. Bosnu postihlo v posledních dnech velmi chladné počasí provázené silným sněžením ve vyšších polohách. Sníh pokryl několik horských hřebenů a překvapil pastevce, kteří právě vyhnali svá stáda do hor jako každý rok ve stejnou dobu. Pastevci byli ale vybaveni mobilními telefony a po třech dnech marného čekání na lepší počasí si zavolali o pomoc. Nejstarší z pastevců, sedmdesátiletý Niko Kepić řekl, že pase své ovce na stejném místě celý život a nevzpomíná si, že by v červnu padal sníh. Pastevci se před nepřízní počasí schovali do malých dřevěných bud, ale ovce musely zůstat venku a stále silně sněžilo. "Nemůžeme se pohnout. Nemáme potraviny ani pro sebe ani pro zvířata. Nepamatuji, že by někdy v červnu bylo takové počasí," řekl Kepić do telefonu. Záchranáři museli použít i techniku, aby si proklestili cestu půlmetrovou vrstvou sněhu, jež pokrývala cestu do hor. Sníh nepadal jen v pohoří Vlašić, ale pokryl také vrcholky hor Cemerno, Jahorina a Bjelašnica, které obklopují hlavní město Sarajevo. Meteorologové tvrdí, že to bylo první sněžení v této roční době za posledních 44 let. Nezvykle nízké teploty na tuto roční dobu byly zaznamenány téměř v celé Bosně. Místy poklesla rtuť teploměru na minus čtyři stupně Celsia. Hluboký pokles teplot provázený místy i sněžením překvapil v posledních dnech velkou část Evropy. Sníh napadl před několika dny například v jihochorvatském pohoří Biokovo, v polské i slovenské části Tater, ale i ve většině českých hor. Jiné země, jako západní Bulharsko nebo střední Srbsko postihly průtrže mračen a záplavy, v Itálii zase řádila kromě velké vody vichřice. (www.ceskenoviny.cz/svet)

8.6. Medard přinesl do Česka sníh, sněží i v Alpách, Tatrách a na Balkáně, povodně trápí západní Bulharsko
Slabou vrstvou sněhu se o dnešním svátku svatého Medarda pokryly vrcholky nejvyšších hor v Česku. V noci na dnešek a ráno sněžilo například v Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách či na Šumavě. Do nižších poloh země přinesl Medard déšť. Meteorologové pro celý týden předpovídají deštivé počasí s proměnlivou oblačností. Krušnohorský Klínovec v noci na dnešek pokryla třícentimetrová vrstva sněhu. Nečekané sněžení ráno zkomplikovalo dopravu na části cesty z Jáchymova na Boží Dar a k hraničnímu přechodu do Německa. Zanedlouho však vrstva nového sněhu ze silnic odtála. Na Klínovci se ovšem dopoledne bílá pokrývka stále držela. Sníh v noci a ráno padal také na nejvyšších hřebenech Krkonoš a v Jeseníků. V nižších horských polohách se ale měnil v déšť, například v Jeseníkách bílý poprašek ležel ve výškách nad 1350 metrů nad mořem. "Je to opravdu jen na hřebenech, například tady ve Špindlerově Mlýně prší," popsal dopoledne situaci člen horské služby ve Špindlerově Mlýně. Sněhové přeháňky zasáhly také šumavský Churáňov či německý Velký Javor. Na Javoru ležela asi centimetrová vrstva sněhu už od úterý, teplota v noci na dnešek klesla na minus 1,1 stupně Celsia. Měřící stanice na Javoru leží ve výšce 1446 metrů. Dopoledne byly teploty na Šumavě mírně nad nulou. V plzeňské kotlině byly nejnižší ranní teploty kolem pěti stupňů Celsia. V nižších oblastech Česka dnes panuje velká oblačnost, místy prší, zejména v severovýchodních a jižních Čechách a na severní Moravě. Na západě Čech a jihu Moravy se přeháňky vyskytují jen ojediněle. Nejvyšší odpolední teploty podle Českého hydrometeorologického ústavu dosáhnou 11 až 15 stupňů, výše v horách asi pěti stupňů Celsia. Ve čtvrtek bude přeháněk o něco méně, ubudou hlavně v Čechách, ale mokré oblačné počasí má panovat po celý zbytek týdne. Sníh nebo sníh se sněhem může na hřebenech hor padat i v noci na čtvrtek. S dneškem se pojí snad nejznámější lidová pranostika. Podle známého rčení prý Medardova kápě 40 dní kape. Červen je dlouhodobě měsícem s nejvyšším srážkovým úhrnem v roce. Deštivé počasí v době kolem Medarda přichází podle klimatologů se sedmdesátiprocentní pravděpodobností. Sněžilo i na Balkáně Vlna nízkých teplot zaskočila i velkou část Evropy. Vydatnou sněhovou nadílku připravila příroda nejen vysokohorským partiím ve střední Evropě, ale dokonce i níž položeným oblastem, například na Balkánu. Kolem 40 centimetrů nového sněhu napadlo na alpských velikánech v Rakousku. Sněžilo i ve středních polohách, kde leží nejméně 20 centimetrů. Některé horské průsmyky, například Tauernský, jsou sjízdné jen se řetězy. V řadě oblastí musely dnes ráno opět vyrazit do práce sněžné pluhy a sypače. Na vrcholu Kasprowy Wierch (1988 metrů nad mořem) naměřili meteorologové minus dva stupně Celsia, na slovenské straně klesla podle horské služby v polohách nad 1500 metrů teplota i na minus šest stupňů. V oblasti Tater dosahuje sněhová pokrývka ve výšce nad 1800 metrů nad mořem až jednoho metru. Kvůli silnému nárazovému větru a mlze jsou však vysoko v horách sportovní aktivity omezeny. Zimní intermezzo se sněhem a náledím dnes zažil i německý Oberwiesenthal, který se nachází ve výšce 914 metrů nad mořem na německé straně Krušných hor. Příjemnými teplotami se dnes nemohlo chlubit ani Švýcarsko. Například na východošvýcarském vrcholu Säntis (2505 metrů nad mořem) byly dnes naměřeny mrazivé minus tři stupně Celsia. Vydatné sněžení překvapilo v noci na dnešek i obyvatele několika oblastí na jihu Bosny. Podle místních meteorologů zde naposledy padal v červnu sníh před 44 lety. Ráno se ocitlo pod sněhem město Pale nedaleko Sarajeva. Meteorologové naměřili rychlost větru přes sto kilometrů v hodině, vzduté moře znemožnilo trajektovou dopravu v oblasti přímořského letoviska Makarská. Zatímco centrální Srbsko postihly průtrže mračen, hory na jihu země jsou pod sněhem. Západní Bulharsko sužují místo sněhových závějí záplavy, které postihly desítky měst a obcí po dvoutýdenních silných deštích. O život přišlo šest lidí, materiální škody zatím nebyly vyčísleny. Ze zatopených oblastí v okolí Sofie byly evakuovány stovky lidí a dvě obce u řeky Iskar vyhlásily stav ohrožení. Rozmary počasí napáchaly škodu na zemědělské produkci v Itálii, kde už obvykle panuje touto dobou velmi příjemné počasí. V oblasti kolem Verony na severozápadě země poničily kroupy téměř 40 procent úrody broskví a jablek. V Římě zase v noci řádila velká voda a vichřice. Mrazivý severák bičoval italskou metropoli i dnes dopoledne. Nebývale chladné počasí panuje i nad britskými ostrovy. Ve skotské vesnici Aboyne zaznamenali v úterý rekordně nízkou červnovou teplotu minus 1,1 stupně Celsia. (www.lidovky.centrum.cz/domov)

8.6. V srbském městě padaly z nebe žáby
Silný vítr přinesl v neděli odpoledne do městečka, které leží asi 120 kilometrů od Bělehradu, mračna a bouřku. Místo deště se však na lidi začaly padat z nebe žáby. "Viděl jsem plno žab, které padaly z nebe," vypověděl očitý svědek Alexandar Ciric pro Blic. Žáby prý byly odlišné od těch, které jsou běžně k vidění v přírodě. Pád prý přežily a začaly poskakovat po okolí, kde hledaly vodu. Ačkoliv se může zdát jev neobvyklý, podle odborníků není zase až tak ojedinělý. Klimatolog Slavisa Ignjatovic z Bělehradu uvedl, že se tak někdy stává. "Vítr podobající se tornádu mohl obojživelníky vysát z mělkých vod. Nejčastěji jde jen o prach, někdy ale i o větší věci," řekl. (www.novinky.cz)

8.6. Portugalsko trápí kvůli suchu lesní požáry
Několik lesních požárů zachvátilo Portugalsko, které prožívá v posledních měsících největší sucho za posledních 60 let. Nejhorší z nich zuří u přístavu Figueira da Foz na pobřeží Atlantiku, oznámily dnes úřady. V zemi se nyní teploty vyšplhaly až ke 40 stupňům Celsia. Velké sucho na Pyrenejském poloostrově způsobilo také značné vyčerpání vodních zásob ve Španělsku. V Portugalsku jsou další požáry hlášeny z blízkosti města Alhada ve středním Portugalsku, kde musela být evakuována jedna továrna. Se živlem tu bojují dvě stovky hasičů. (www.ihned.cz)

8.6. Odborník tvrdí, že Třebomí se mohla přehnat tři tornáda
Možná dvě až tři tornáda se v neděli dopoledne prohnala obcí Třebom na Opavsku, kde silný vítr zničil střechu jednoho z rodinných domů a u tří hospodářských budov poškodil střešní krytinu či krov. Řekl to ostravský meteorolog Dušan Žídek. "S největší pravděpodobností to bylo tornádo, a není dokonce vyloučeno, že jich bylo víc,"uvedl s tím, že tyto poznatky vyplývají ze svědectví obyvatel a zkoumání na místě. "Nemůžeme s jistotou nic tvrdit, protože na místě nemáme žádné stanoviště, ze kterého by se situace monitorovala. Jsme proto odkázáni na svědectví lidí,"vysvětlil Žídek. Starostka obce, která leží v nejsevernějším výběžku Slezska vklíněném do polského území, řekla, že jde o největší řádění přírodního živlu od roku 1985, kdy Třebom postihla povodeň. Tornáda se v České republice vyskytují zřídka. "Několik případů ale každý rok zaznamenáme," uvedl Žídek. Jen loni jich bylo podle internetových stránek Českého hydrometeorologického ústavu dokumentováno 14. "Nebývají tak silná a častá jako například ve Spojených státech,"řekl meteorolog. Podle definice je tornádo silně rotující vír se zhruba vertikální osou, vyskytující se pod spodní základnou bouřkového mraku, který se alespoň jednou dotkne země a je dost silný, aby na ní mohl způsobit škody. "Většinou doprovází silné bouřky,"dodal Žídek. Značné škody, okolo 100 milionů korun, tornádo loni v červnu napáchalo v Litovli na Olomoucku. Živel poškodil jen na městských pozemcích přes 300 stromů. Většinou šlo o vzrostlé porosty, mimo jiné i více než stoleté lípy. Spadly i další stovky stromů, o něž se stará Povodí Moravy. Velké škody vznikly také majitelům rodinných domů a soukromých firem. (čtk) (www.ctk.cz a www.denikymoravia.cz/zlin)

5.6. Silný vítr na severu Slezska
Severním cípem Slezska se v neděli dopoledne přehnal silný vítr. V malé obci Třebom na Opavsku strhl prudký vichr střechy ze dvou domů a jednu z nich odnesl o téměř 150 metrů dále. Na dalších dvou rodinných domcích střechy poškodil. Podle Evy Koblihové z Českého hydrometeorologického ústavu v Třebomi zřejmě řádila tak zvaná hulava, tedy teplý rotující vzduch, který se pohybuje v čele bouřkových mraků. Koblihová potvrdila, že podobné události není možné v souvislosti s bouřkami v tomto regionu vyloučit. Konkrétní údaje přímo z Třebomi, ale podle ní meteorologové nemají, protože v tomto místě nemají potřebnou monitorovací techniku. "My tam žádnou automatickou stanici, která by to potvrzovala bohužel nemáme. Viděla jsem na radaru, že bouřka se z Jeseníků přesouvala na východ k polským hranicím a mohutněla. Její konkrétní projevy na zemi neznám," řekla Koblihová.